Czas między 16 marca a 12 kwietnia 2025 roku studenci Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem więcej” spędzili w Grecji. Wyprawa odbyła się w ramach programu Erasmus + w dwóch dziewięcioosobowych zespołach trwała dwa tygodnie dla każdego z nich. Wcześniejsze przygotowania do niej obejmowały zajęcia z greckiej historii i kultury, zajęcia z języka angielskiego i psychologii.
Pierwsza grupa doskonaliła znajomość języka angielskiego, druga poznawała metody edukacji poprzez gry i grywalizację. Koordynatorką projektu była Grażyna Bujacz, która znakomicie wywiązała się z zadania.
Mieszkaliśmy w niewielkiej miejscowości Tolo na Półwyspie Peloponez, w gościnnym hotelu Pitsakis.
To był czas bardzo intensywnych zajęć, który z pewnością przyniesie nam wiele korzyści. Naszą sprawność w języku angielskim podnosiliśmy na codziennych zajęciach z tego języka, ale też poznaliśmy podstawy języka greckiego. Spróbowaliśmy swoich sił w ulubionej przez Greków grze planszowej Tawli. Mieliśmy okazję nie tylko zakosztować, ale i przygotowywać specjały greckiej kuchni, np. tzatziki, briam czy sałatkę grecką.
Niezapomniane wrażenie zrobiły na nas Ateny z Akropolem, Brama Hadriana I Epidawros z najlepiej na świecie zachowanym teatrem antycznym, stadionem i świątynią boga Asklepiosa, kolebce leczenia sanatoryjnego. Podziwialiśmy zmianę warty przed budynkiem greckiego parlamentu w Atenach. Zobaczyliśmy hodowlę aloesu i produkcję win. Prawdziwą niespodzianka była wizyta w gospodarstwie, gdzie mogliśmy przejechać się na koniach. Dla wielu z nas była to pierwsza taka przygoda w życiu. Niewielkie, urokliwe miasto Nafplios spodobało się nam tak bardzo, że sami wybraliśmy się na spacer wokół cyplu, gdzie podziwialiśmy wspaniałą roślinność. Zawędrowaliśmy też do pobliskiego Assini. Tolo i jego najbliższą okolicę poznawaliśmy, spacerując wzdłuż wybrzeża i górskimi ścieżkami.
Pierwsza z naszych grup mogła też zobaczyć, jak Grecy obchodzą Święto Niepodległości, które przypada 25 marca. W tym dniu w 1821 roku wybuchło powstanie narodowe, które skończyło się wyzwoleniem Grecji z 400- letniej tureckiej niewoli. Pochód dzieci w ludowych strojach zrobił wrażenie.
Druga grupa miała okazję podziwiać niesamowite widoki podczas rejsu na wyspy Hydra i Spetses.
W Tolo spotkaliśmy też polską młodzież, realizującą własny projekt w ramach Erasmusa+ i Polkę prowadząca klimatyczną restaurację.
To był też czas niezwykle cenny dla społeczności RUTW – wyjątkowa okazja dla wzajemnego poznania i zbliżenia. Przygotowaliśmy się do tego wyjazdu podczas zajęć z psychologiem, a test psychologiczny na początku pobytu pozwolił nam lepiej poznać cechy swojej osobowości. Spędzaliśmy ze sobą wiele czasu, nie tylko w czasie posiłków i wspólnych zajęć. Razem spacerowaliśmy, spotykaliśmy się wieczorami, by rozmawiać.
Wszystko to było możliwe przy wsparciu ze strony instytucji Greece Knowledge Health & Education. Jej przedstawiciele: Oksana, Nikola, Agnieszka, Mateusz i Wasilij towarzyszyli nam we wszystkich przedsięwzięciach. Bardzo za to dziękujemy.
Osiągnęliśmy tak wiele dzięki programowi Erasmus+ adresowanemu do seniorów. Pozwolił nam, uczestnikom tego projektu, rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności, zwiększyć mobilność, poznać nową kulturę. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że w każdym wieku można być otwartym na świat i aktywnym.