W dniu 3 marca 2022 roku zaprosiliśmy na spotkanie integracyjne Pana Kamila Rutkowskiego – historyka z naszego radomszczańskiego muzeum. Pan Kamil przybył z ciekawym tematem, być może częściowo znanym niektórym słuchaczom z racji przeżytych lat w naszej ojczyźnie. A tematem wykładu była historia tworzenia się i działania Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956.
UB tworzyli ludzie specjalnie dobrani, mocno przesiąknięci ideologią komunizmu. Decydowali o losach, życiu i śmierci wielu Polaków. Wzorowano się na sowieckiej policji politycznej i podlegano jej kontroli.
W roku 1944 zatrudniono około 2,5 tysiąca funkcjonariuszy. Władzy tej podlegały więzienia i obozy. A gdzie rekrutowano pracowników UB? Otóż kadrę tworzyli ludzie przybyli ze ZSRR, Ukrainy, Białorusi, a także Polacy narodowości żydowskiej. Naczelnym hasłem były słowa generała Iwana Sierowa, zbrodniarza czasów stalinowskich: „Przyjaźń polsko-radziecka to pokój, niezawisłość, szczęśliwe jutro naszej ojczyzny”. Większość zatrudnionych w służbach specjalnych nie miała nawet pełnego wykształcenia podstawowego. Przyjmowano do pracy osoby bez specjalnej weryfikacji, w tym wielu o niechlubnej przeszłości. Praca w tym resorcie nie była mile widziana w społeczeństwie, toteż władze stosowały zachęty w postaci dobrej pensji, umundurowania, przydziału mieszkania, możliwości zakupów w specjalnych sklepach etc..
Resort Bezpieczeństwa Publicznego był podporządkowany Józefowi Stalinowi, który został w 1945 roku generalissimusem i posiadał w ZRSR pełnię władzy. Stosował bezwzględny terror i pozbawił życia wiele milionów ludzi.
W latach 1954-1956 utworzono Urząd Bezpieczeństwa, a potem jednostki mu podległe zreorganizowano i włączono do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jako Służba Bezpieczeństwa do 1990 roku.
Zaproszony gość przekazał nam dużo wiadomości historycznych z tamtego jakże trudnego okresu. Mamy nadzieję, że Pan Kamil Rutkowski odwiedzi słuchaczy Radomszczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Wiem więcej” kolejny raz z równie ciekawym tematem historycznym.